Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenia Komunikacyjne AC i OC

W Polsce każdy pojazd mechaniczny musi zostać objęty obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej (OC). Jego zakres uregulowany jest ustawowo, a więc niezależnie od ceny polisy nie dostaniemy od towarzystwa ubezpieczeniowego niczego więcej, ani niczego mniej. Skąd więc różnica w cenie i jakim jeszcze ubezpieczeniem warto się zainteresować?

Ubezpieczenia Komunikacyjne — rodzaje polis

Ubezpieczenia komunikacyjne mają na celu ochronę osoby objętej polisą przed ryzykiem ponoszonym w sytuacji korzystania z samochodu osobowego lub innego pojazdu mechanicznego. Z zabezpieczenia finansowego można skorzystać zarówno w sytuacji, kiedy to ktoś wyrządził nam szkodę, jak i kiedy to my byliśmy sprawcą albo auto uległo awarii. Wszystko zależy od zakresu wybranej polisy.

Do najbardziej popularnych rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych należą:

  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC),
  • Autocasco (AC),
  • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • Ubezpieczenie assistance (ASS),
  • Ubezpieczenie szyb.

Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenia komunikacyjne?

Jak już wspominałem, każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do posiadania co najmniej polisy OC, która chroni od odpowiedzialności finansowej za szkody wyrządzone przez jego pojazd. Na cenę OC wpływa wiele czynników dotyczących kierowcy i jego auta, np. liczba spowodowanych szkód, wiek kupującego czy pojemność silnika, a niekiedy nawet miejsce zamieszkania oraz stan cywilny.

 

Warto jednak pamiętać, że OC nie obejmuje rekompensaty za zniszczony pojazd z naszej winy czy skradziony samochód. Dlatego zdecydowana większość kierowców decyduje się również na zakup dodatkowego ubezpieczenia autocasco (AC). Polisa ta pomoże w sytuacji kradzieży czy też poważnego uszkodzenia auta. Natomiast przed wszelkimi nieszczęśliwymi wydarzeniami związanymi z użytkowaniem samochodu chroni ubezpieczenie NNW komunikacyjne, które jest dodatkowym wsparciem dla kierowcy i jego pasażerów. Wypłacane jest niezależnie od OC, w sytuacji doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas wypadku, kolizji, wsiadania lub wysiadania z auta, załadunku, rozładunku czy naprawy samochodu w trasie.

Natomiast jeżeli nie chcesz się znaleźć w kryzysowej sytuacji bez pomocy — np. zabraknie Ci benzyny, złapiesz gumę, lub coś niepokojącego zacznie dziać się z silnikiem — zainteresuj się możliwościami assistance. Jest to ubezpieczenie najbardziej zróżnicowane pod względem oferty towarzystw ubezpieczeniowych, najczęściej obejmując: pomoc techniczną (naprawę lub holowanie auta), możliwość wynajęcia samochodu zastępczyego, dowóz paliwa oraz pomoc informacyjną, medyczną i prawną w razie wypadku (także za granicą, jeżeli wykupisz odpowiednią polisę).

Siadając za kółkiem, powinniśmy czuć się bezpieczni. Jednak o ile możemy wziąć odpowiedzialność za siebie, to na pozostałych uczestników ruchu drogowego nie mamy żadnego wpływu. Wiele sytuacji na drodze nie można przewidzieć, ale można się przed nimi zabezpieczyć. Odezwij się, a dobiorę polisę chroniącą Ciebie i Twoje auto.

Masz pytania? Zachęcam do kontaktu

(+48) 502 644 252